موسسه مهاجرتی SJ Migration

تحصیل پزشکی در استرالیا، مزایا و شرایط آن

بررسی کامل شرایط تحصیل پزشکی در استرالیا

تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا در نگاه اول چالش‌برانگیز و حتی دور از ذهن به نظر می‌رسد. شرایط ویژه و خوب تحصیلی در استرالیا به ویژه در رشته‌های مختص به کادر درمان، باعث شده است که سالانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری به این کشور جذب شوند.

اگر دوست دارید درباره شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های استرالیا بدانید، در این مطلب همه چیز را برای شما ذکر کرده‌ایم. برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا شما باید شرایط سنی تحصیلی و مالی مشخصی داشته باشید. اما مگر تحصیل در استرالیا چه مزایایی دارد؟

تحصیل پزشکی در استرالیا؛ رویاهای شما در مسیر واقعیت

در طول سال هزاران دانش‌آموز و دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف متقاضی ورود به دانشکده‌های پزشکی استرالیایی هستند. جالب است بدانید که دلیل این محبوبیت تنها به دلیل هوای خوب و سواحل زیبای این کشور نیست. دانشکده‌های پزشکی استرالیا به دلیل برتری‌های علمی و همچنین برنامه‌های آموزشی مطرح در سطح جهانی، در سطح بین‌المللی شناخته شده هستند. امروزه نام برخی از مراکز آموزشی در استرالیا را در کنار برخی از دانشگاه‌های مطرح آمریکا و کانادا به عنوان بهترین مکان برای اخذ مدرک پزشکی می‌شنویم.

در سطح جهانی استرالیا به دلیل استانداردهای علمی بالای خود، همچنین فعالیت‌های گسترده در بخش تحقیقات علمی مشهور است. دانشجویان رشته پزشکی در استرالیا می‌توانند نسبت به آینده شغلی و درآمدی خود در یک مسیر کاملاً روشن امیدوار باشند.

یکی از شروط لازم برای تحصیل پزشکی در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی ۱۲ سال تحصیل دبیرستانی است. برنامه‌های درسی رشته پزشکی در دانشگاه‌های استرالیا شامل یک برنامه جامع و کامل است که تجربیات نظری و بالینی مختلفی را برای دانشجویان به همراه دارد.

پزشکی همچنین یکی از سخت‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیاست و علت دشواری هم میزان رقابت بالاییست که در این مسیر وجود دارد. میانگین پذیرش دانشجویان بین‌المللی در رشته پزشکی در استرالیا حدوداً ۳۰ درصد است و از هر سه متقاضی به طور متوسط یک نفر در دانشکده پزشکی پذیرفته می‌شود.

با وجود این رقابت شدید و چالش‌برانگیز، این کار غیر‌ممکن هم نیست. ما می‌توانید با کمک گرفتن از یک وکیل رسمی تمامی روند مهاجرتی خود را با کمترین درگیری و استرس بگذرانید. عوامل و فاکتورهای مهم در پذیرفته‌شدن دانشکده‌های پزشکی استرالیا تفاوت‌های چندانی با دیگر مراکز جهان نظیر ایالات متحده و کانادا دارد. در ادامه همین مطلب به مهم‌ترین معیارهای پذیرش دانشگاه‌های استرالیایی اشاره کرده‌ایم.

مزایا تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

مدرک پزشکی که شما در یک دانشگاه استرالیایی آن را اخذ می‌کنید، از اعتبار جهانی برخوردار است. حتی اگر پس از اخذ مدرک به کشور خود بازگردید، آن مدرک اعتبار بالاتری خواهد داشت و در‌نتیجه فرصت‌های شغلی مناسب‌تری پیش روی شما قرار خواهد گرفت. ارائه فرصت‌های شغلی متنوع پس از پایان تحصیل به فارغ‌التحصیلان از مزایای تحصیل در این کشور می‌باشد، بنابراین افرادی که درس خود را به پایان رسانده‌اند نگران کار بعد از تحصیل در استرالیا نخواهند بود.

فرصت تحصیل در استرالیا به دلیل کیفیت بالای سطح زندگی و همچنین کیفیت آموزشی بالا در این کشور می‌تواند تجربه‌ای استثنایی برای شما رقم بزند. با توجه به سطح بالای امید به زندگی در این کشور، استرالیا می‌تواند یک مقصد عالی برای دانشجویان بین‌المللی باشد که از وطن خود دور مانده‌اند.

علاوه‌بر‌این با توجه به جذب حداکثری دانشجویان بین‌المللی، استرالیا را می‌توان یک کشور چند‌فرهنگی دانست که در آن فرصت آشنایی با افراد متفاوت با پیشینه‌های فرهنگی و قومی مختلف برای فرد فراهم می‌شود. قطعاً چنین تجربه‌ای در رشته‌ای مانند پزشکی می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. علاوه‌بر‌این از جمله مزایای تحصیل پزشکی در استرالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تضمین کیفیت زندگی در بالاترین سطح
 •  ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کیفیت بالا
 •  اعتبار جهانی مدرک اخذ‌شده
 •  فرصت حضور در جامعه علمی بین‌الملل
 • فرصت‌های تحقیقاتی متعدد
 • امکان اخذ مدرک در رشته‌های تخصصی متنوع

در‌نهایت تحصیل پزشکی در استرالیا می‌تواند سکوی پرشی برای فارغ‌التحصیلان به سوی کشورهای مختلف باشد و فرصت‌های متنوعی را در سطح بین‌المللی برای افراد ایجاد کند. این تجربه یک شانس عالی برای آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و همچنین فرصتی برای اخذ تخصص در زمینه‌های مختلف پزشکی است.

مزایا تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در استرالیاّ

 متقاضیان از دو طریق می‌توانند در استرالیا پزشک شوند:

 •  درخواست برای دانشکده پزشکی بلافاصله پس از اتمام دبیرستان
 •  درخواست پس از اتمام دوره کارشناسی

هدف از رفتن به دانشکده پزشکی بعد از دبیرستان اخذ مدرک لیسانس است. در حالی‌که رفتن به دانشکده پزشکی پس از گذراندن دوره لیسانس، با هدف اخذ مدرک فوق‌لیسانس است. شرایط تحصیل در استرالیا نیز تا حدودی شبیه به ایران می‌باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌ها و برای رشته‌های مختلف پزشکی متفاوت است. با این حال، به طور‌کلی، برای تحصیل در زمینه پزشکی در استرالیا سه معیار بسیار مهم وجود دارد:

 • نمرات تحصیلی فرد متقاضی
 • نمره متقاضی در آزمون UCAT (آزمون استعداد بالینی دانشگاه)
 • عملکرد و نمره متقاضی در مصاحبه پزشکی یا ارزیابی شفاهی

در برخی از دانشگاه‌ها معیارهای دیگری نیز برای ارزیابی وجود دارد. برای مثال، دانشگاه کرتین از آزمون قضاوت موقعیتی CASPER و دانشگاه نیوکاسل از ارزیابی کیفیت شخصی (PQA) استفاده می‌کند.

مصاحبه و ارزیابی شفاهی

مصاحبه‌های پزشکی بخش مهمی از فرایند اخذ پذیرش در دانشگاه‌های استرالیایی است و معمولا هم به عنوان سخت‌ترین مرحله برای متقاضیان در‌نظر گرفته می‌شود. در برخی از دانشگاه‌ها، اهمیت این مصاحبه به اندازه آزمون‌های UCAT و ATAR می‌باشد. در هنگام تعیین صلاحیت متقاضیان، عملکرد آنان در این مصاحبه تا 25 درصد می‌باشد.

دانشکده‌های پزشکی در استرالیا و نیوزلند، معمولا از دو فرمت برای مصاحبه استفاده می‌کنند:

 •  مصاحبه به روش MMI: این مصاحبه شامل یک سری “مصاحبه های کوچک” است که در موقعیت‌های مختلفی انجام می‌شود. در هر موقعیت یک موضوع خاص مورد‌بررسی قرار می‌گیرد. در مجموع این روش به شکل جامع‌تری ویژگی‌های غیر آکادمیک متقاضیان را به دانشگاه نشان می‌دهد.
 • مصاحبه نیمه ساختاریافته

مدت زمان تحصیل

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در مقطع کارشناسی در استرالیا بین ۵ تا ۶ سال می‌باشد. علاوه‌بر‌این متقاضیان باید یک سال دوره کارآموزی نیز بگذرانند تا مجوز پزشکی خود را دریافت کنند. در دوره کارشناسی‌ارشد و برای تحصیلات تکمیلی مدت زمان تحصیل ۴ سال می‌باشد. در این دوره نیز گذراندن یک سال کارآموزی برای کسب مجوز اجباری است.

در‌نهایت اگر متقاضی دریافت هر دو مدرک کارشناسی و تخصص در استرالیا هستید حداقل باید به مدت ۱۰ سال زمان بگذارید.

مدت زمان تحصیل پزشکی در استرالیا

تسلط بر زبان انگلیسی

متقاضیان بین‌المللی حضور در استرالیا برای اخذ مدرک پزشکی باید تسلط خود را بر زبان انگلیسی نشان دهند. برای این کار باید در آزمون‌های زبان بین‌المللی شرکت کنند. نمرات لازم در هر آزمون را در جدول زیر مشاهده کنید.

آزمون زبان انگلیسی نمره مورد‌نیاز
 آیلتس (آکادمیک) 7.0
تافل 94
پیرسون (آکادمیک) 65

شرایط سنی

برای ورود به دانشکده‌های مختلف پزشکی، شروط سنی متفاوتی ذکر‌شده است. برای مثال در برخی از دانشگاه‌ها اینکه متقاضی ۱۸ سال را تمام کرده باشد مهم است. در‌نتیجه متقاضیانی که در شروع دوره ۱۸ سالگی هستند می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهند. با این حال برخی از دانشگاه‌ها نیز چنین محدودیت سنی را برای پذیرش دانشجو ندارند.

علاوه‌براین برخی از دانشکده‌ها به متقاضیان زیر ۱۸ سال اجازه اعلام درخواست می‌دهند، اما معمولا این افراد باید مهاجرت خود را به تعویق بیندازند تا به سن مناسب برسند.

آزمون‌های ورودی برای تحصیل پزشک در استرالیا

پزشک بودن به عنوان یک شغل کاربردی و مهم در سراسر جهان شناخته می‌شود و از همین روی است که سالانه هزار دانشجو در سراسر جهان آرزوی تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان را دارند. همان‌طور که متوجه شدید استرالیا یکی از مقاصد مهم تحصیل در رشته پزشکی است. از مهم‌ترین گام‌هایی که باید برای ورود به دانشگاه‌های استرالیا به عنوان دانشجوی پزشکی طی کنید. آزمون‌های ورودی است که به دو شکل مختلف برگزار می‌شود:

آزمون GAMSAT

این آزمون به عنوان یک آزمون ورودی برای دانشکده پزشکی استرالیا شناخته می‌شود. علاوه‌بر استرالیا در بریتانیا و ایرلند نیز دانشجویان متقاضی برای تحصیل در رشته پزشکی باید این آزمون استاندارد‌شده را بدهند. GAMSAT توانایی درک، تجزیه و تحلیل مطالب، سازماندهی و ارائه اید‌ه‌ها، و همچنین به کارگیری مهارت‌های تفکر انتقادی در طیف وسیعی از حوزه‌های موضوعی مختلف را ارزیابی می کند. معمولاً متقاضیان از این مرحله به عنوان یک مانع بزرگ در مسیر مهاجرت خود یاد می‌کنند.

مدت زمان این آزمون حدوداً ۵ ساعت و نیم است و با یک وقفه در هنگام نهار انجام می‌شود. این آزمون در طی یک روز و در سه مرحله از متقاضیان گرفته می‌شود:

 • بخش اول شامل ۷۵ سوال چند‌گزینه‌ای در خصوص علوم انسانی و اجتماعی
 •  بخش دوم دو مقاله نوشتاری با هدف سنجش توانایی دانشجویان در برقراری ارتباط و مکاتبات
 •  بخش سوم شامل ۱۱۰ سوال ۴ گزینه‌ای در زمینه علوم زیست و فیزیک

دستیابی به یک نمره خوب در این آزمون کار سختی است و به آمادگی بالایی احتیاج دارد. محاسبه نمره این آزمون با توجه به هر سه بخش انجام می‌شود، با این حال بخش سوم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

آزمون UCAT

آزمون UCAT که مخفف عبارت University Clinical Aptitude Test می‌باشد، یک آزمون دو ساعته مبتنی بر کامپیوتر است که به دانشگاه‌ها کمک می‌کند توانند متقاضیان خود را از نظر ذهنی و حرفه‌ای ارزیابی کنند.

UCAT یک شرط کلیدی برای ورود به بسیاری از دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی است. زمانی که شما برای حضور در یکی از دانشگاه‌های استرالیا و یا نیوزیلند به عنوان دانشجوی پزشکی تقاضا می‌دهید، نمره UCAT شما در کنار نمرات، تجربه کاری و بیانیه شخصی شما توسط دانشگاه های UCAT ارزیابی می شود.

در گذشته در انگلستان این آزمون UKCAT نامیده می‌شد، اما زمانی که در استرالیا و نیوزلند معرفی شد، نام آن تغییر کرد. به طوری که در‌حال‌حاضر به طور رسمی UCAT ANZ نامیده می‌شود.

این آزمون به پنج بخش فرعی تقسیم می‌شود. طولانی‌ترین آزمون فرعی 31 دقیقه طول می‌کشد و کوتاه‌ترین آن‌ که در ارتباط با سنجش استدلال انتزاعی است، 12 دقیقه خواهد بود. در مجموع آزمون UCAT از 225 سوال تشکیل شده است.

بهترین دانشگاه‌های استرالیا در زمینه پزشکی

در‌حال‌حاضر قوانین مهاجرتی استرالیا به گونه‌ای است که این کشور آغوش خود را به روی پزشکان موفقی که مایل به کار و اقامت در آن هستند، باز کرده است. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا را دارند می‌توانند در هر یک از دانشگاه‌هایی که در ادامه به شما معرفی کرده‌ایم، تحصیل کنند.

بهترین دانشگاه‌های استرالیا در زمینه پزشکی

در جدول زیر 10 مورد از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در استرالیا را برای شما آورده‌ایم.

رتبه و رنک دانشگاه در جهان نام دانشگاه
18  دانشگاه سیدنی
20 دانشگاه ملبورن
38 دانشگاه موناش
50  دانشگاه نیو ساوت ولز
101 دانشگاه کوئینزلند
101 دانشگاه ملی استرالیا
108 دانشگاه آدلاید
116 دانشگاه استرالیای غربی
148 دانشگاه نیوکاسل
151 دانشگاه صنعتی کوئینزلند

دانشگاه سیدنی (The University of Sydney)

دانشگاه سیدنی واقع در شهر سیدنی استرالیا یکی از موسسات معتبر آموزشی در سطح جهان است که در سال‌های متوالی در بین ۲۰ دانشگاه برتر در سطح جهان ده‌بندی شده است و دانشجویانی را در سراسر جهان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌پذیرد. تجربه تحصیل در این دانشگاه، فرصت زندگی در سیدنی را برای شما فراهم می‌کن؛ شهری که به عنوان چهارمین مکان امن برای زندگی در جهان شناخته شده است.

در محوطه این دانشگاه امکانات زیادی برای تفریح دانشجویان قرار داده شده است برای مثال یک مرکز صخره‌نوردی استخر و سالن بدنسازی و…؛ علاو‌‌بر‌این مجموعه‌ای از گالری‌های هنری، موزه‌ها، کافه و رستوران برای گذراندن اوقات فراغت وجود دارد. دانشجویان این دانشگاه به بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در نیمکره جنوبی دسترسی دارند.

دانشگاه ملبورن (The University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن یک محیط آموزشی واقعا منحصربه‌فرد است، با طیف وسیعی از امکانات پایدار و محوطه‌هایی به طور ویژه برای تحقیق و کشف طراحی شده‌اند. در‎حال‎حاضر تحقیقات و آموزش در دانشگاه به دنبال رسیدگی به نگرانی‌های اجتماعی دنیای واقعی، با تمرکز بر مسائل مهم جهانی است.

در ملبورن چیزهای زیادی برای تجربه کردن وجود دارد. دانش‌‎جویان و دانش‎آموزانی که به این شهر مهاجرت می‌کنند می‌توانند مطمئن باشند که خاطرات خوشی را در پایتخت فرهنگی، آشپزی و ورزشی استرالیا خواهند ساخت.

ملبورن به طور پیوسته توسط واحد اطلاعات اکونومیست به عنوان یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی شناخته می‌شود. در ملبورن تعداد کافه‌ها، بارها و رستوران‌ها برای هر نفر بیشتر از هر شهر دیگری در جهان است. این بدان معنی است که متقاضیان به طیف گسترده ای از امکانات و مکان‌ها برای ملاقات با دوستان، استراحت و لذت بردن دسترسی دارند.

این دانشگاه برای دانشجویانی که برای اولین بار به استرالیا سفر می‌کنند، برنامه‌های ویژه‌ای را در‎نظر می‌گیرد. در صورتی که درخواست شما برای پذیرش در این دانشگاه پذیرفته شود، یک برنامه تخصصی زندگی دانشجویی برای شما وجود خواهد داشت. لزوم این برنامه برای ارزیابی میزان مشارکت احساس همبستگی اجتماعی و پیشرفت در جامعه دانشگاهی استرالیا می‌باشد.

دانشگاه موناش (Monash University)

دانشگاه موناش در مدت کمتر از ۵۰ سال به یکی از مراکز بین‌المللی برای تحقیقات و همچنین آموزش عالی تبدیل شده است. موناش به عنوان یک جامعه آموزشی پژوهشی در سطح جهان شناخته می‌شود که در آن محققان و دانشجویان به ایده‌پردازی و کشف راه‌حل‌های برجسته برای چالش‌های بزرگ جهانی مشغول‌اند. این دانشگاه یکی از اعضای گروه ۸ در استرالیاست. همچنین فارغ‌التحصیلان در خط مقدم پیشرفت‌های اجتماعی و فناورانه در سطح جهان قرار دارند.

دانشگاه موناش (Monash University)

دانشگاه نیو ساوت ولز (The University of New South Wales)

UNSW سیدنی (دانشگاه نیو ساوت ولز) یک مرکز آموزشی و پژوهشی پیشرو در جهان است که توسط کارفرمایان و سازمان‌ها در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. UNSW که در بین 20 دانشگاه برتر در سراسر جهان (برای سال‌های متمادی) قرار دارد، به عنوان پر اشتغال‌ترین دانشگاه در استرالیا شناخته می‌شود. به عبارتی نرخ اشتغال به کار در بین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در مقایسه با دیگر مراکز آموزشی حداکثری می‌باشد.

UNSW بخشی از گروه هشت دانشگاه استرالیا (Go8) است و از نظر کیفیت و نقش تحقیقات علمی در رتبه اول استرالیا قرار دارد. UNSW به عنوان یکی از رهبران جهانی در زمینه تحقیقات علمی شناخته شده پیشگام تحقیقات بین رشته‌ای در زمینه‌های کلیدی، مانند تغییرات آب‌و‌هوایی بوده است.

 دانشگاه کوئینزلند (The University of Queensland)

دانشگاه کوئینزلند (UQ)، واقع در بریزبن، استرالیا، برای سال‌های پی‌در‌پی مداوم در بین دانشگاه‌های برتر جهان لیست شده است و ارائه‌دهنده خدمات آموزشی تحقیقاتی و یادگیری بی‌نظیری در سطح جهان است. این دانشگاه برای ایجاد تغییرات مثبت شعار رهبری دانش برای جهانی بهتر شهرت دارد.

UQ به طور مرتب در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار می گیرد، از جمله:

 • رتبه 33 بر‌اساس رتبه‌بندی عملکرد مقالات علمی برای دانشگاه‌های جهان (رتبه بندی NTU 2022)
 • رتبه 36 بر‌اساس رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهانی جدید ایالات متحده در سال 2023
 • رتبه 47 بر‌اساس رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان در سال 2022
 • رتبه 50 بر‌اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2023

دریافت بورسیه رشته پزشکی در استرالیا

تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی یک رویا است. استرالیا با ارائه سیستم آموزش پزشکی باکیفیت و ایجاد مناسب‌ترین فرضت‌های شغلی پس از تحصیل یک مقصد جذاب برای متقاضیان به شمار می‌رود.

با این حال با توجه به هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی دانشجویی در استرالیا، دریافت بورسیه پزشکی یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانند فشار‌های مالی را کاهش دهد و همزمان به بهترین شکل دسترسی به مزایای تحصیل در استرالیا را برای شما ایجاد کند.

همان‌طور که حدس می‌زنید، تحصیل پزشکی در استرالیا یک تلاش پرهزینه برای دانشجویان بین‌المللی است. شهریه حضور در برنامه‌های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد بسته به نوع برنامه و دانشگاه متفاوت است، اما به طور‌کلی از ۵۵ هزار تا ۹۶ هزار دلار استرالیا ارزیابی می‌شود. علاوه‌بر‌این، دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌های دیگری مانند اقامت، غذا، حمل‌و‌نقل، بیمه درمانی و هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا را را نیز بپردازند. هزینه تخمینی زندگی در استرالیا برای یک دانشجوی مجرد بیش از ۲۰ هزار دلار استرالیا در سال است.

خوشبختانه بورسیه‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا وجود دارد. این بورسیه‌ها توسط منابع مختلفی مانند دولت استرالیا، دانشگاه‌ها، کالج‌ها و دانشکده‌های پزشکی ارائه می‌شود و دارای تنوع بسیاری هستند:

 • برخی از بورسیه‌ها بر‌اساس شایستگی علمی به افراد داده می‌شود.
 • برخی از بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیلی را به‌صورت کامل پوشش می‌دهند،
 •  برخی دیگر کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه زندگی، کمک هزینه سفر یا سایر مزایا را ارائه می‌دهند.
 • دریافت برخی از بورسیه‌ها برای دانشجویان سراسر جهان امکان‌پذیر است در حالی‌که برخی دیگر تنها برای دانشجویان مناطق خاصی از جهان امکان‌پذیر می‌باشد.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در استرالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا در رشته‌های مختلف شما به مدارک مختلفی احتیاج دارید. علاوه‌بر‌این با توجه به مقطع تحصیلی که شما برای ادامه تحصیل در استرالیا انتخاب کرده‌اید، این مدارک متفاوت خواهد بود.

اگرچه متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های استرالیایی بسیار زیاد‌اند، با این حال مراحل چالش‌برانگیز و متعدد ممکن است در فرایند اعلام درخواست برای اخذ ویزا شما را بسیار خسته و دلسرد کند. برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا شما باید مستقیماً به دانشگاه مورد‌نظر خود درخواست بدهید.

مدارک مورد‌نیاز برای ارائه شامل مدارک تحصیلی، مدارک تسلط بر زبان انگلیسی، رزومه شما، انگیزه‌نامه و بیانیه شخصی شما می‌باشد. علاوه‌بر‌این موارد مدارک دیگری نیز وجود دارد که شامل موارد زیر است و جنبه عمومی دارد:

 • فرم درخواست ویزا و فرم تعداد اعضای خانواده که توسط دانشجو پر و امضا‌شده
 • کپی پاسپورت فرد
 • کپی شناسنامه
 • یک قطعه عکس با فرمت پاسپورت
 • کپی پشت‌نویسی و مهر‌شده مدارک تحصیلی دانشجو
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه

با توجه به اینکه رشته پزشکی پرمتقاضی‌ترین رشته تحصیلی در بین دانشجویان بین‌المللی در استرالیا می‌باشد، مطمئن شوید که مدارک خود را قبل از مهلت مقرر برای دانشگاه ارسال خواهید کرد. با توجه به رقابت بالا برای اخذ ویزای تحصیلی در رشته پزشکی، ارسال درخواست پس از مهلت مقرر به احتمال زیاد منجر به رد درخواست شما خواهد شد.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در استرالیا

هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

اگر متقاضی تحصیل در خارج از کشور باشید هزینه‌های تحصیلی بخش بزرگی از دغدغه شما خواهد بود. در استرالیا به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی باید آماده باشید تا حدود ۸۴ هزار دلار استرالیا را در طول سال هزینه کنید.

علاوه‌بر هزینه تحصیل در استرالیا، باید بدانید که هنگام ارسال درخواست، باید هزینه جداگانه‌ای نیز را نیز پرداخت کنید. مبلغ اعلام درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا از 100 دلار استرالیا (73 دلار آمریکا) تا 150 دلار استرالیا (110 دلار آمریکا) متغیر است.

علاوه‌بر‌این قبل از ورود به استرالیا به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی هزینه‌هایی خواهید داشت که حتماً باید آن‌ها را در‌نظر بگیرید. نمونه‌هایی از این هزینه‌ها عبارت‌اند از:

 • هزینه‌های درخواست دانشگاه
 • هزینه های شرکت در آزمون‌های مختلف
 • هزینه‌های استخدام یک وکیل مهاجرتی

علاوه‌بر‌این عواملی همچون وضعیت دانشجویی (داخلی یا بین‌المللی) و دوره تحصیلی همچنین بر روی هزینه‌های تحصیلی تاثیر می‌گذارد.

به‌صورت کلی هزینه‌های تحصیل پزشکی استرالیا احتمالاً بیشتر از انگلستان یا ایالات متحده است. اما با توجه به اینکه هزینه زندگی به مراتب‌ معقول‌تر است، دانشگاه‌های پزشکی استرالیا همچنان مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌آید.

درآمد و بازار کار برای کادر درمان در استرالیا

در استرالیا، پزشکان در حال آموزش و پزشکان جوان و کم تجربه معمولاً سالانه بین 65000 تا 95000 دلار استرالیا درآمد دارند، در حالی‌که متخصصان به طور متوسط سالانه حدود ​​310،000 دلار استرالیا حقوق دریافت می‌کنند.

میزان درآمد و دریافتی پزشکان در استرالیا تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند موقعیت مکانی در کشور و محل کار او می‌باشد. برای مثال معمولا پزشکانی که در کلینیک‌های خصوصی کار می‌کنند معمولا درآمد بیشتری دارند. علاوه‌بر‌این تخصص در جراحی نیز در میزان درآمد یک پزشک موثر است؛ زیرا جراحی پردرآمدترین تخصص در این کشور است. سایر تخصص‌های مورد‌نیاز نیز عبارت‌اند از اورژانس، پزشکی عمومی، روانپزشکی و بیهوشی؛ به نظر شما بهترین رشته برای تحصیل در استرالیا کدام است؟

در صنعت پزشکی استرالیا، تبدیل شدن از یک کارآموز به یک پزشک حرفه‌ای مراحل خاص خود را دارد. طبعا در هر مرحله میزان درآمد فرد متفاوت خواهد بود.

 • کارآموزی: طی دوره کارآموزی یک ساله کاربران متقاضی باید تجربه عملی خود را در بیمارستان‌های دولتی و یا مراکز مراقبت‌های بهداشتی بگذرانند تا تجربیات خود را افزایش دهند. میانگین حقوق کارآموزان ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار دلار استرالیا است. البته این نرخ در ایالات و مناطق مختلف متفاوت است.
 • رزیدنت: پس از اتمام دوره کارآموزی پزشکان برای اخذ مدرک حرفه‌ای خود وارد دوره رزیدنت یا دستیاری می‌شوند که میزان حقوق و مزایای آن‌ها در این دوره حدود ۹۰ هزار دلار استرالیا می‌باشد. اگرچه این مبلغ بسته به موقعیت مکانی و شرایط شغلی خاص آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.
 • پزشکان حرفه‌ای و متخصص: با گذشت زمان و پیشرفت در حرفه، درآمد پزشکان می‌تواند تا ۱۰۰ هزار دلار استرالیا در سال افزایش پیدا کند. علاوه‌بر‌این با توجه به حوزه تخصص ممکن است میزان این درآمد افزایش یا کاهش داشته باشد.

جمع‌بندی

استرالیا یکی از پیشروترین کشورها در زمینه تحصیل پزشکی شناخته می‌شود. بهترین دانشگاه‌های استرالیا در زمینه تحصیل این رشته در بین ۴۰ دانشکده برتر جهانی قرار دارند. بسیاری استرالیا را نقطه پیوند نوآوری و پزشکی می‌دانند. همچنین در سال‌های اخیر استرالیا به دلایل مختلفی نظیر پاندمی کرونا و کمبود پزشک در برخی نواحی تمایل زیادی به جذب دانشجویان بین‌المللی در رشته پزشکی دارد. چرا شما یکی از آن پزشکان نباشید؟

دولت استرالیا برای پزشکان و متخصصانی که در مناطق دورافتاده، روستایی فعالیت می‌کنند، مزایای بیشتری را در‌نظر می‌گیرد. اگر دوست دارید مدرک تحصیلی خود در زمینه پزشکی را در یکی از بهترین دانشگاه‌های سراسر جهان بگیرید، می‌توانید سختی‌های این مسیر را به ما بسپارید. دفتر مهاجرتی SJ migration از نقطه شروع مهاجرت تا زمانی که در خانه خود در استرالیا در حال مطالعه هستید، همراه شما خواهد بود. برای ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید طریق صفحه ارتباط با ما اقدام کنید.

سوالات متداول

آیا ورود به دانشکده پزشکی در استرالیا سخت است؟

به دلیل رقابت بالا برای دانشجویان بین‌المللی در رشته پزشکی در استرالیا، ممکن است اخذ اقامت تحصیلی در این رشته کمی چالش‌برانگیز باشد اما غیر‌ممکن نیست.

چگونه می‌توانم وارد دانشکده پزشکی در استرالیا شوم؟

برای ورود به دانشکده پزشکی در استرالیا به نمره GAMSAT خوب، معدل حداقل 2.7، یک نمونه کار قوی پزشکی یا برنامه GEMSAS و همچنین عملکرد خوب در مصاحبه نیاز دارید. به عنوان یک دانشجویان بین‌المللی نیز باید برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا و ارائه اسناد تمکن مالی مناسب اقدام کنند.

فضای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا چگونه است؟

با توجه به شمار کثیر دانشجویان بین‌المللی در رشته پزشکی در کشور استرالیا، برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید به یک فضای چند‌فرهنگی عادت کنید.

 آیا برای ورود به دانشکده پزشکی استرالیا باید مصاحبه شوم؟

بله، دانشکده‌های پزشکی استرالیا از مصاحبه MMI برای متقاضیان خود استفاده می‌کنند. این مصاحبه یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که بر‌اساس آن مسئولان استرالیایی تلاش می‌کنند متقاضی بین‌المللی را بشناسند. بنابراین نحوه حضور شما در این مصاحبه بسیار حائز اهمیت است.

 شهریه در مدارس پزشکی استرالیا چقدر است؟

مراکز و دانشگاه‌های پزشکی استرالیا به طور متوسط بین 255000 تا 630000 دلار در طول چهار سال شهریه دارند. لازم به ذکر است که هزینه‌های حضور در دانشکده پزشکی در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی به طور قابل توجهی بالاتر است.

 آیا داشتن وکیل در مسیر مهاجرت اجباری است؟

خیر، هیچ‌گونه اجباری برای استخدام یک وکیل رسمی وجود ندارد.

در مسیر مهاجرت تحصیلی و استرالیا وکیل رسمی چه کمکی به من می‌کند؟

شما می‌توانید با همکاری با یک وکیل رسمی تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی خود به استرالیا را برون سپاری کنید و خودتان همه چیز را از دور بررسی و مانیتور کنید. دفتر مهاجرتی SJ مایگریشن وکیل رسمی مهاجرت به استرالیا و با بیش از 10 سال سابقه موفق در اخذ ویزا، آماده پذیرش پرونده مهاجرتی شماست.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا